• Špeciálna materská škola

          • Špeciálna materská škola bola zriadená od 1.9.2018. Vzdeláva a vychováva zdravotne znevýhodnené deti vo veku spravidla od 3 do 6 rokov. Materská škola je umiestnená v novej budove školy na Agátovej ulici. Prevádzka špeciálnej materskej školy je v čase od 7.30 do 12.30. Deti sa vzdelávajú podľa školského vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie, okrem toho sa im poskytuje logopedická starostlivosť, k dispozícii majú multisenzorickú miestnosť snoezelen, tiež canisterapiu a animoterapiu. V rámci denných činností sú využívané prvky Montessori pedagogiky.

             

          • Podmienky prijatia, zápis

          • Do špeciálnej materskej školy sa prijímajú deti spravidla od 3. roku veku.

            Zápis do škôlky na šk.rok 2024/25 sa uskutočňuje individuálnou formou od 1. do 31. mája 2024.

            Podmienky prijatia:

             1. odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie /psychologické, špeciánopedagogické vyšetrenie/

              2. odporúčanie pediatra a potvrdenie o zdravotnom stave s vyznačením informácie o očkovaní

              3. vyplnená prihláška 

            Deti, ktoré do 31.8.2022 dovŕšia 5 rokov, budú prijaté na povinnú predškolskú prípravu prednostne.

      • Aktivity

          • Montessori
          • Základné heslo Montessori filozofie znie:

            „Pomôž mi aby som to dokázal sám.“

            Montessori škola umožňuje:

            Poznávať svet v jeho celistvosti a súvislostiach, s dôrazom na špeciálne postavenie človeka na Zemi, z ktorého vyplýva veľká zodpovednosť.

            Naučiť sa slobodne sa rozhodovať a zároveň preberať zodpovednosť.

            Vytváranie pozitívneho obrazu dieťaťa o sebe, o svojej jedinečnosti, rozvoj jeho sebaúcty (dieťa je pozitívne motivované, povzbudzované, vychádza sa z jeho silných stránok, nehodnotí sa jeho neúspech, neexistuje klasifikácia).

            V aktívnej činnosti poznať predovšetkým svoje silné stránky, z ktorých bude vychádzať pri hľadaní svojho miesta v spoločnosti.

            Harmonický rozvoj dieťaťa: kognitívna, pohybová, emocionálna a sociálna zložka učebného procesu sú v rovnováhe.

            Dieťa sa učí manipuláciou s pomôckami, môže sa slobodne pohybovať po zariadení.

            Dieťa je pozitívne emocionálne angažované v procese učenia, pretože si prácu vyberá a nikto ho nehodnotí, nepracuje pod nátlakom.

            Rozvinutie potenciálu dieťaťa jeho vlastnými silami, rešpektujúc jeho potreby vplývajúce z jeho vývinovej zrelosti, a zároveň zohľadňujúc jeho záujmy, prameniace z jeho individuality.

            Rozvoj vnútornej disciplíny dieťaťa, ktoré sa v slobodnom prostredí učí ovládať svoje správanie a konanie podľa pravidiel, ktoré pochopí ako prospešné.

          • Canisterapia
          • O projekte

            Canisterapia je podporná alternatívna liečba, ktorá využíva pozitívny vplyv prítomnosti a kontaktu psa a človeka na zdravie, na fyzickú, psychickú aj sociálnu pohodu.

            Canisterapiou napomáhame rozvoju citových, rozumových, pohybových, komunikačných a sociálnych schopností. Pes vo výchovno-vyučovacom procese je pre klienta prirodzeným motivačným prvkom, správa sa prirodzene, vytvára príjemnú uvoľnenú atmosféru, slúži ako motivácia k nácviku rôznych zručností a návykov prirodzenou formou.Canisterapia prebieha individuálne alebo v malých skupinách žiakov. Na začiatok zaraďujeme hry na postupné zblíženie, aby si žiak aj pes na seba privykli ako napr. hádzanie loptičky, zadávanie povelov atď. Potom nasleduje vzájomný kontakt psa a žiaka: žiak psa pohladká, ponúkne mu maškrtu. Nasledujú hry na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, komunikačné, socializačné a stimulačné hry. Na záver volíme polohovanie, pustíme relaxačnú hudbu, obalíme žiaka polohovacími pomôckami a prikladáme psa k žiakovi, čím zahrievame a stimulujeme svaly a šľachy.

            V rámci animoterapie sa okrem kanisterapie na našej škole uskutočňuje aj terapia so zakrslým králikom. Žiaci mu vybrali meno Ňufinka. So žiakmi sa o Ňufinku  v rámci terapie staráme: čistíme jej domček, dávame jesť a piť, češeme, hladkáme a kŕmime rôznymi zajačími maškrtami. U žiakov budujeme vzťah k prírode, empatiu k živým zvieratám, pomáhame rozvíjať motorické a komunikačné schopnosti, odbúravame napätie a stres. Naši žiaci mali možnosť privítať do života aj Ňufinkine mláďatká.

            Hlavný cieľ

            Hlavným cieľom animoterapie je napomáhať rozvoju citových, rozumových, pohybových, komunikačných a sociálnych schopností.

          • Logopédia
          • pripravujeme

          • Snoezelen
          • Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov.
            Tieto prvky môžu pôsobiť na najrôznejšie oblasti vnímania uvoľňujúco, ale aj stimulujúco. Táto cielene vytvorená ponuka zmyslových podnetov “riadi a usmerňuje stimuláciu, prebúdza pozornosť, navodzuje pocit pohody a uspokojenia, vyvoláva spomienky, vplýva na vzťahy, zbavuje strachu a evokuje pocit istoty a bezpečia.”
            Miestnosť je vybavená akustickými, vizuálnymi a špeciálnymi snoezelen pomôckami. Snoezelen miestnosť ponúka množstvo aktivít, ktoré stimulujú rôzne zmysly žiaka - zrakové, sluchové, čuchové, hmatové, no aj stimuláciu vestibulárneho systému a proprioreceptívneho vnímania. Cez stimuly sa žiaci učia nielen vnímať, ale aj vyjadrovať pocity, rozvíjajú komunikačné, motorické a sociálne schopnosti, myslenie a pamäť na základe prežitých zážitkov, pocitov, ktoré dokážu ďalej využiť v bežnom živote. Snoezelen miestnosť je určená pre žiakov s mentálnym, zmyslovým i telesným postihnutím, hyperaktivitou a tiež pre žiakov s pervazívnymi vývinovými poruchami. Pobyt v tejto miestnosti prináša žiakom celkové upokojenie a sústredenie sa na svetelné, hmatové a auditívne podnety. Tiež má vplyv na celkový stav našich žiakov, kde stimulácia pomocou týchto podnetov je dôležitá pre ďalší vývoj dieťaťa.

            Hlavný cieľ

            Je určená najmä pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami, traumatickým poranením mozgu, u ľudí s demenciou a u chronicky chorých pacientov.
            Vo všeobecnosti cieľom nie je len uvoľnenie, pohoda a spokojnosť, ale aj stimulácia zmyslového vnímania a podporovanie rozvoja osobnosti klienta. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy a zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom.

          • Morbi volutpat enim
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

          • Aliquam congue fermentu
          • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Kontakt

        • Spojená škola Piešťany - Upozornenie: Od 1.1.2012 má naša škola aj ďalšiu www adresu: www.spspn.sk
        • +42133 7730607 ekonóm +421907 200 862 riaditeľka , 033 3810722 budova školy Valová ul.
        • Spojená škola, Valová 40 921 01 Piešťany Slovakia
      • Prihlásenie

      • Ochrana mäkkých cieľov na školách

      • Kontaktná osoba za OO PZ Piešťany:

        Špeciálna materská škola              ŠMŠ         Piešťany            Agátova             por.Mgr.Anton Uherčík                anton.uhercik2@minv.sk             961143717

        Špeciálna základná škola               ŠZŠ           Piešťany            Žilinská              por.Mgr.Anton Uherčík                anton.uhercik2@minv.sk             961143717

        Špeciálna základná škola               ŠZŠ           Piešťany             Valová                por.Mgr.Anton Uherčík                anton.uhercik2@minv.sk             961143717

        TIESŇOVÁ LINKA: 158

        Stála služba OO PZ Piešťany: 096 114 3705,  oopn.piestany@minv.sk

        chranimedeti@minv.sk

        riaditeľ OO PZ Piešťany, mjr.Mgr.Štefan Plášek, 0918 938 965, stefan.plasek@minv.sk

        Ako reagovať v prípade útoku?

        Platí heslo: UTEČ, SKRY SA, ZAVOLAJ!

        • UTEČ Na bezpečné miesto. Nesnaž sa s útočníkom vyjednávať. Neriskuj svoj život.
        • SKRY SA V prípade, že by bol útek nebezpečnejší. Vypni si na mobile zvuky a vibrovanie.
        • ZAVOLAJ Volaj políciu v momente, keď to bude bezpečné. Volaj 112 kdekoľvek v EÚ alebo 158 na Slovensku.